Dat is tenminste de conclusie van Julian Allwood en zijn collega’s van de Cambridge-universiteit. Ze onderzochten woningen, fabrieken, voertuigen en een hele reeks andere zaken. De conclusie was dat we, met gebruik van bestaande materialen en technieken, met veel minder energie toekunnen.
Door in woningen bijvoorbeeld driedubbel glas te plaatsen, de spouwmuren te voorzien van 300 millimeter dikke isolatieplaten, te koken met de deksel op de pan, (close-in) boilers af te schaffen en het gewicht van auto’s nog verder naar beneden te brengen, kunnen we met z’n allen maar liefst 73 procent minder energie verbruiken.
Dat is niet allemaal onmiddellijk haalbaar. Auto’s van 300 kilogram maken, zoals het team voorstelt, is technisch gezien misschien wel te doen, maar heeft ook serieuze gevolgen voor de veiligheid. Het punt dat Allwood op basis van zijn onderzoek maakt is dit: “Mensen zijn zich onvoldoende bewust van de mogelijkheden die er zijn.”
Bronnen: New Scientist





4 reacties
jammer dat 3-dubbel glas best duur is, en spouwisolatie indirect ook. De isolatie kost niet veel meer, maar je krijgt een muur van zo’n 600 tot 650 mm dik. Als je dan een huis van 9 meter breed (buitenwerks) zet hou je binnen (zonder tussenmuren) nog maar 7,80 meter over.
Niet echt realistisch dus.
Driedubbel glas is inderdaad duur, maar het betaalt zich terug in het afgenomen energiegebruik. Wat koken met gesloten pannen betreft: doen we dat niet allemaal al? Het is de beste manier om het water ook kokend te houden!
Meer bespaartips:
- de thermostaat een graadje lager;
- deuren niet onnodig open laten staan;
- warm water pakken bij de kraan die het eerst warm water afgeeft;
- koken in hoge pannen met deksel erop, na halve kooktijd energiebron uit en gerecht na laten garen in de restwarmte;
- spaarlampen zijn al beter dan de ouderwetse gloeilamp, met ledverlichting bespaar je nog meer energie (lampen zijn wel nog een stuk duurder, maar gaan ook heel erg lang mee, dus investering verdient zich terug);
- 2 min. korter douchen, bijv. eerst inzepen, daarna afspoelen;
- om de dag i.p.v. elke dag douchen (wastafel met water is toch een stuk minder energie- en waterverbruik);
- alleen volle wasmachines draaien, geen halve;
- met moderne wasmiddelen kan al op 20 of 30 gr. schoon gewassen worden i.p.v. 40 of 60 gr (wel af en toe 60 gr of kookwas i.v.m. zeepresten die bij lagere temp. achterblijven in de machine).
Zo zullen er waarschijnlijk nog wel meer tips zijn
De (af)wasmachine op de warmwater leiding aansluiten, en natuurlijk ‘s nachts laten draaien !
Misschien wel de grootste verbruiker, en daarmee de hoogste besparing op electriciteit: neem een wasdroger met warmtepomp (70% minder energie), en gebruik deze alleen als nodig is.